Hodina Zeme - Earth Hour

, Autor:
Hodina Zeme je najväčšou dobrovoľnou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach, ktorí sa spájajú pre jedinú vec – zabrániť klimatickým zmenám na našej planéte.

Viac o problematike svetelného znečistenia nájdete aj na tejto stránke.

Hodina Zeme je najväčšou dobrovoľnou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach, ktorí sa spájajú pre jedinú vec – zabrániť klimatickým zmenám na našej planéte.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie.

V poslednom ročníku bolo zapojených až 135 krajín zo všetkých kontinentov na Zemi. Medzi nimi aj Slovensko.

Na celom svete zhasínali mestá, pamiatky, firmy, hotely, reštaurácie či svetlá v bytoch obyvateľov.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr.:

 • Sfinga a pyramídy v Gíze,
 • socha Krista Spasiteľa v Brazílii,
 • parížska Eiffelova veža,
 • most Golden Gate v San Franciscu,
 • rímske Koloseum,
 • reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo
 • reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.

Na Slovensku sa pripojili napr.

 • Spišský hrad,
 • Bratislavský hrad,
 • Trenčiansky hrad, či
 • Bojnický zámok.

Do Hodiny Zeme sa zapojila aj firma Google. Stránka google.com vyzerala takto.

Hodina Zeme je výzvou pre každého z nás, aby si uvedomil, ako vplývame na našu planétu a že je nutné sa zamerať na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Každý z nás ma silu urobiť zmenu.   Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

Na Slovensku spolupracuje s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a SZA. Hodina Zeme však nie je len o zhasínaní svetiel na jednu hodinu. Pre našu planétu môžeme urobiť viac. Keby každý z nás urobil hoci len nejakú drobnú zmenu vo svojom každodennom živote, spoločne môžeme zmeniť náš svet k lepšiemu.

Zapojiť sa môžete aj Vy! V sobotu, 23.3.2013 o 20:30 miestneho času na hodinu, Hodinu Zeme, zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.

Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke Hodiny Zeme.

V prípade, že chcete oficiálne zapojiť svoju firmu alebo obec, kliknite tu.

Ak premýšľate, čo by ste mohli zmeniť vo svojom každodennom živote, aby ste svojou troškou prispeli k zlepšeniu života na planéte Zem, skúste navštíviť oficiálnu slovenskú stránku 60+ Beyond the Hour: http://www.beyondthehour.org/?lang=sk a možno práve tam nájdete inšpiráciu.

 

 

 


Pripravil Jaroslav Mercodborný garant a koordinátor Hodiny Zeme - Slovensko