Slovensko sa opäť zapojí do podujatia Hodina Zeme

, Autor:
Slovensko sa po šiesty raz zapojí do celosvetového ekologického projektu Hodina Zeme. Ako agentúru SITA informoval koordinátor projektu pre Slovensko Jaroslav Merc, v sobotu 28. marca od 20:30 do 21:30 symbolicky zhasne osvetlenie vo viacerých mestách a obciach našej krajiny. Na hodinu sa v tme ocitnú aj niektoré pamiatky a verejné budovy, napríklad Spišský hrad, Hrad Stará Ľubovňa či Bojnický zámok.

(SITA) - Ku globálnemu podujatiu sa podľa organizátorov môžu pridať aj jednotlivci tým, že zhasnú umelé osvetlenie vo svojich domovoch. "Pridajte sa v sobotu aj Vy k ľuďom po celom svete a pomôžte tak zlepšiť svet, v ktorom žijeme," vyzval Merc. "Urobme to pre seba i pre budúce generácie." Spomedzi slovenských miest sa do podujatia tento rok zapoja napríklad Banská Bystrica, Žilina, Poprad alebo Prešov.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2 000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu umelé osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín. V tomto roku ich má byť viac ako 160. Mestá a obce na Slovensku sa na tejto akcii zúčastňujú od roku 2010. Do akcie sa po celom svete zapájajú mestá, firmy aj jednotlivci. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. Viac o podujatí sa záujemcovia môžu dozvedieť na stránke http://www.hodinazeme.svetelneznecistenie.sk


(SITA) - Slovenské národné múzeum (SNM) sa zapojí do celosvetovej akcie Hodina Zeme. Globálne podujatie, ktorého cieľom je upozorniť na ekologické problémy, medzi nimi aj na svetelné znečistenie, sa uskutoční v sobotu 28. marca od 20:30 do 21:30. Podporí ho aj národné múzeum a v poslednú marcovú sobotu sa vypnú na jednu hodinu svetlá napríklad na Bojnickom zámku či na Spišskom hrade. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka SNM Silvia Turnerová.

Múzeá Slovenského národného múzea sa do tejto aktivity zapájajú už niekoľko rokov. Podľa generálneho riaditeľa SNM Viktora Jasaňa sa Hodinu Zeme rozhodlo i tento rok podporiť vedenie viacerých múzeí a 28. marca nebude svietiť vonkajšie osvetlenie Bojnického zámku, Spišského hradu, hradu Modrý Kameň, ako aj ďalších múzeí SNM - Múzea rusínskej kultúry v Prešove, Múzea kultúry karpatských Nemcov, ktoré sídli v Bratislave, Nitrianskom Pravne aj v Handlovej a Prírodovedné múzeum, ktoré sídli v budove generálneho riaditeľstva SNM v Bratislave.

 

Slovensko sa do Hodiny Zeme zapojí po šiesty raz. V sobotu 28. marca medzi 20:30 a 21:30 zhasne verejné osvetlenie v niektorých mestách a obciach na Slovensku ako aj vo významných svetových metropolách, napríklad Londýne, Paríži alebo New Yorku. Zapojiť do akcie sa môžu aj jednotlivci, ktorí v uvedenom čase zhasnú umelé osvetlenie vo svojich domovoch.

 

Podľa organizátorov Hodiny Zeme na Slovensku sú medzi pamiatkami, ktoré podporia akciu aj Hodinová veža v Banskej Bystrici, hrady v Ľubovni, Trenčíne a v Nitre či Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline, Kostol sv. Michala v Hlohovci a ďalšie. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré v minulosti podporili akciu zhasnutím osvetlenia sú napríklad Sfinga a pyramídy v egyptskej Gíze, socha Krista Spasiteľa nad Riom de Janeiro v Brazílii, parížska Eiffelova veža a rímske Koloseum.

 

Projekt Hodina Zeme existuje od roku 2007, keď dvetisíc firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom Sydney vyplo na hodinu umelé osvetlenie. O rok neskôr sa do akcie, ktorej cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie, zapojilo už 35 krajín. V minulom roku podporilo Hodinu Zeme 162 krajín sveta, medzi nimi aj Slovensko. Medzi podporovateľov tohto projektu na Slovensku patria aj významné osobnosti, napríklad prvý a jediný slovenský kozmonaut Ivan Bella, významný popularizátor vedy Jiří Grygar a mnohí ďalší. Mestá a obce na Slovensku sa na tejto akcii zúčastňujú od roku 2010.

 

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenským zväzom astronómov. Viac o Hodine Zeme možno nájsť na - http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk a http://www.earthhour.org.


Mesto Poprad sa tretíkrát zapojí do projektu Hodina Zeme
Samospráva v sobotu vypne osvetlenie kostolov i kultúrnych pamiatok

POPRAD 26. marca (SITA) – Mesto Poprad sa aj v tomto roku zapojí do ekologického projektu Hodina zeme. V poslednú marcovú sobotu vypne na 60 minút napríklad exteriérové osvetlenie kostolov či kultúrnych pamiatok v centre a zníži aj osvetlenie na Námestí sv. Egídia. Podobne ako ostatné mestá chce aj Poprad upozorniť na problémy ako globálne otepľovanie a svetelné znečistenie. Cieľom projektu je tiež poukázať na míňanie financií na nepotrebné svietenie.

Poprad sa do projektu Hodina zeme zapojí po tretíkrát. „V čase medzi 20:30 a 21:30 vypneme verejné osvetlenie mimoúrovňovej križovatky štátnej cesty I/18 s Teplickou ulicou a zhasneme osvetlenie kostolov a kultúrnych pamiatok v centre a v jednotlivých častiach mesta,“ informoval komunikačný manažér mesta Marián Galajda. Samospráva v stanovený čas zníži svietivosť verejného osvetlenia na Námestí sv. Egídia približne o dve tretiny. „Z troch osvetľovacích bodov bude na každom stĺpe svietiť len jeden,“ dodal Galajda.

Projekt Hodina Zeme je najväčšou ekologickou aktivitou so zapojením verejnosti v histórii. Mesto sa do neho zapojí takou mierou, aby počas obmedzenia osvetlenia nebola ohrozená bezpečnosť obyvateľov mesta.


Minister Žiga podporí Hodinu Zeme
Cieľom globálneho ekologického projektu Hodina Zeme je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie

BRATISLAVA 26. marca (SITA) - Minister životného prostredia Peter Žiga podporí sobotné globálne ekologické podujatie Hodina Zeme. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, minister zároveň vyzval aj svojich kolegov a zamestnancov rezortu, aby sa takisto v sobotu pridali k miliónom ľudí na celej planéte a symbolicky vypli v sobotu 28. marca v čase od 20:30 do 21:30 svetlo vo svojich domovoch. "Aktivity, ako je Hodina Zeme predstavujú symbol lepšieho environmentálneho povedomia. Len spoločné úsilie ľudstva dokáže skutočne zásadne ovplyvniť kvalitu životného prostredia a rozhodnúť o našej budúcnosti,“ povedal Žiga. "Túto dobrovoľnú akciu podporíme aj u nás doma a v sobotu o 20:30 v rámci Hodiny Zeme vypneme na hodinu svetlá," dodal.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2 000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu umelé osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín. V tomto roku ich má byť viac ako 160. Do akcie sa po celom svete zapájajú mestá, firmy aj jednotlivci. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. Mestá a obce na Slovensku sa na tejto akcii zúčastňujú od roku 2010. V tomto roku sa do podujatia zapoja napríklad Banská Bystrica, Žilina, Poprad alebo Prešov. Osvetlenie v čase od 20:30 do 21:30 zhasne aj na niektorých pamiatkach a verejných budovách, napríklad na Spišskom hrade, Hrade Stará Ľubovňa alebo na Bojnickom zámku.


(c) 2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.