Hodina Zeme sa v dôsledku pandémie presunula na sociálne siete

, Autor:
V sobotu 28. marca o 20:30 miestneho času si svet opäť pripomenul Hodinu Zeme. Každoročné podujatie, ktoré prebieha paralelne vo všetkých krajinách, sa v dôsledku pandémie koronavírusu presunul na sociálne siete.

(SITA) - Agentúru SITA o tom informovala v tlačovej správe Andrea Settey Hajduchová zo slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Počas Hodiny Zeme bolo tradíciou zhasnutie osvetlenia všetkých pamiatok. Dominanty veľkomiest a svetových metropol tak ostali zahalené v tme. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si dôležitosť ochrany prírody, Zeme a zodpovedné využívanie prírodných zdrojov.

 

V dôsledku koronavírusu plánovalo WWF Slovensko tohtoročnú Hodinu Zeme uskutočniť inak. Ľudí vyzvalo, aby na sociálne siete pridávali fotky z prírody vyhotovené ešte pred vypuknutím koronavírusu a pridali hashtagy #MojaHodinaZeme a #spoluvprirode. Ľudia mali k rovnakému činu vyzvať aj svojich priateľov a kolegov. Prípadné zhasnutie osvetlenia kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov či verejných inštitúcií nechávajú tento rok organizátori na rozhodnutí miest a obcí.

 

„Počas Hodiny Zeme hovoríme o tom, prečo je dôležité správať sa udržateľne, šetriť prírodné zdroje, kupovať len to, čo naozaj potrebujeme, minimalizovať odpad. Upozorňujeme na to, že závratnou rýchlosťou strácame lesy, živočíchy a rastliny a že sme posledná generácia, ktorá môže zachrániť našu planétu,“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

 

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii a postupne sa pridalo ďalších viac ako 180 krajín. Od roku 2011 sa pridalo aj Slovensko z iniciatívy Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémií vied (SAV) a Slovenského zväzu astronómov. V prvých rokoch upozorňovali najmä na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Rozsah environmentálnych problémov však rástol a od roku 2016 sa pridalo k organizovaniu Hodiny Zeme aj WWF Slovensko.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.